• News

Rijad mianowany arabską stolicą środowiska naturalnego

W miarę jak Rijad czyni postępy w różnych inicjatywach środowiskowych, robi postępy w kierunku stania się bardziej ekologiczną metropolią.
Podsumowanie artykułu:
  • Podczas 35. sesji Rada Arabskich Ministrów Odpowiedzialnych za Środowisko (CAMRE) nadała Rijadowi tytuł Arabskiej Stolicy Środowiska.
  • Inicjatywa Riyadh Green jest jednym z giga-projektów królestwa. Jej celem jest zasadzenie 7,5 miliona drzew w całym mieście i zwiększenie pokrycia zielenią do 9% z 1,5%.

Rijad zasłużył na nazwę “Arabskiej Stolicy Środowiska”. Nie jest to zaskoczeniem ze względu na imponujące inicjatywy ekologiczne. Rada Arabskich Ministrów Odpowiedzialnych za Środowisko (CAMRE) ogłosiła tę wiadomość podczas 35. sesji. Ministerstwo Środowiska, Wody i Rolnictwa współpracowało z Ligą Arabską, aby zebrać przywódców z krajów arabskich. CAMRE koncentruje się na wspieraniu współpracy między krajami arabskimi w celu rozwiązania kwestii środowiskowych. Opracowuje polityki i strategie promujące zrównoważony rozwój oraz zwiększające świadomość i edukację w zakresie ochrony środowiska. Ponadto CAMRE wdraża regionalne i międzynarodowe umowy środowiskowe, zapewniając, że region jest zjednoczony w swoim podejściu do ochrony środowiska.

Zaangażowanie w walkę z wyzwaniami środowiskowymi

Podczas sesji minister Abdulrahman Al-Fadhli mówił o zaangażowaniu królestwa w realizację celów Wizji 2030. Podczas wydarzenia omówiono również takie tematy, jak różnorodność biologiczna, zmiany klimatu i współpraca w celu realizacji umów międzynarodowych. “Jesteśmy zaangażowani w walkę z wyzwaniami środowiskowymi i mamy nadzieję, że wyniki tej sesji pomogą uzyskać międzynarodowe wsparcie w przywracaniu zdegradowanych gruntów i zwiększaniu odporności na suszę” – powiedział. Minister podkreślił również znaczenie pracy zespołowej krajów arabskich i organizacji międzynarodowych w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju środowiska. W grudniu Rijad będzie gospodarzem Konferencji Stron (COP16) Konwencji ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia. Co więcej, podkreślił również znaczenie współpracy rządu z sektorem prywatnym dla udanej konferencji. Ibrahim Thiaw, sekretarz wykonawczy Konwencji ONZ w sprawie zwalczania pustynnienia, zwrócił uwagę na kryzys wodny w regionie. Zwrócił uwagę, że region ten posiada jedynie 2% światowych zasobów wody odnawialnej. Tym samym jest to jeden z regionów najbardziej dotkniętych pustynnieniem i suszą. Wezwał przywódców do inwestowania w rekultywację gruntów, wzmacniając region przed przyszłymi suszami, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na żywność.

Na drodze do bardziej ekologicznego Rijadu

Rijad jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu inicjatywy Riyadh Green, jakim jest zasadzenie 7,5 miliona drzew w całym mieście. Inicjatywa ma również na celu zwiększenie pokrycia zielenią do 9% z 1,5%. Ponadto dąży również do 16-krotnego zwiększenia powierzchni terenów zielonych na mieszkańca, z 1,7 metra kwadratowego do 28 metrów kwadratowych. Inicjatywa Riyadh Green to tylko jeden z czterech gigaprojektów królestwa, które król Salman bin Abdulaziz ogłosił w 2019 roku. Pozostałe projekty obejmują King Salman Park, Sports Boulevard i Riyadh Art. Park Króla Salmana stanie się największym parkiem miejskim na świecie. Mega park obejmie obszar ponad 11 kilometrów kwadratowych terenów zielonych, takich jak lasy, ogrody i łąki. Tymczasem Bulwar Sportowy to futurystyczne środowisko miejskie o długości ponad 135 kilometrów wzdłuż drogi księcia Mohammeda bin Salmana bin Abdulaziza. Z drugiej strony, Riyadh Art będzie zawierał ponad 1000 dzieł sztuki i punktów orientacyjnych wykonanych przez lokalnych i międzynarodowych artystów. Mieszkańcy i odwiedzający zobaczą te dzieła sztuki zainstalowane w miejscach publicznych, takich jak dzielnice mieszkalne, ogrody, parki i dworce autobusowe. Oprócz Riyadh Green Initiative, Saudi Green Initiative odegrała kluczową rolę w tworzeniu bardziej ekologicznej Arabii Saudyjskiej. Na przykład, od czasu jej uruchomienia w 2021 r., w jej ramach zasadzono ponad 95 milionów drzew w całym królestwie. Jej celem jest zwiększenie pokrywy zieleni, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie różnorodności biologicznej.

Zdjęcie autorstwa Qays AbduRahman na Unsplash